طب بازار بلاگ | وبلاگ رسمی طب بازار؛ مرجع تخصصی اطلاع رسانی پزشکی

نشانه‎های مهم برای بیماری در معده

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۱۱-۱۱-۱۳۹۵

چگونه می توانیم از درد ناشی از مشکلات معده خلاص شویم سوزش و سردل از رایج ترین عارضه هایی هستند که در ناحیه معده پدید می آیند کسالت پس از خوردن غذا، احساس درد و کشیدگی، سکسکه، بدمزه شدن دهان از نشانه های بارز برای ایجاد بیماری در معده به شمار میروند

ادامه این نوشته را بخوانید »

برچسب ها : , , , ,

خواص بالنگو چیست؟ (آشنایی با عوارض و خواص گیاه بالنگو)

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۱۰-۱۱-۱۳۹۵

گیاه دارویی بالنگو گیاهى است که به فارسى و در کتب طب سنتى«بالنگو» نام برده مى‌شود. این گیاه ازخانواده نعنا بوده، گیاهى است یکساله، کوتاه به ارتفاع حدود یک وجب و برگهاى آن‌ متقابل، بوى آن شبیه برگ ریحان و بدون دندانه است. گلهاى بالنگو به رنگ آبى‌ و به ندرت‌ مایل به زرد و سفید است. میوه گیاه بالنگو گرد و پهن بوده، رنگ‌ آن قهوه‌اى است و تخمهای بالنگو، از تخم ریحان بلندتر میباشند. دو گونه از این گیاه در ایران به طور خودرو میروید. یک گونه بالنگوی شهری و گونه دوم بالنگوی شیرازی که هر دو گونه در دامنههای البرز در شمال و غرب ایران همچنین در کرمان، بلوچستان، اصفهان و شیراز یافت میشوند. تخم بالنگو از هر دو گونه را که در آب بخیسانند مایع چسبناک کدر بى‌مزه‌اى حاصل مى‌شود که خواص دارویی و درمانی فراوانی دارد. در این مطلب فواید، مضرات و خواص بالنگو گردآوری شده است.

ادامه این نوشته را بخوانید »

برچسب ها : , , , ,

نکات مهم مراقبت از دندان

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۰۹-۱۱-۱۳۹۵

تنبلی و بی انگیزگی برای نگهداری از دندان ها نتیجه ای جز خرابی آنها و متحمل شدن هزینه های سنگین دندانپزشکی ندارد، پس با روش های مراقبت و نگهداری از این مرواریدها در دهانتان آشنا شوید.

ادامه این نوشته را بخوانید »

برچسب ها : , , , ,

نه‌گفتن به قند خون با این خوراکی ها

دسته : (اخبار طب بازاری, علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۰۵-۱۱-۱۳۹۵

اگر مبتلا به دیابت هستید، جالب است بدانید آنچه در دهان می‌گذارید، می‌تواند سبب بالا رفتن یا پایین آمدن قند خونتان شود. با مصرف مداوم این مواد غذای می‌توانید جلوی افزایش قند خونتان را بگیرید.

ادامه این نوشته را بخوانید »

برچسب ها : , , , ,

وقتی دهان مزه فلز می گیرد!

دسته : (اخبار طب بازاری) توسط tebbazar در ۰۵-۱۱-۱۳۹۵

یک مزه فلزی پایدار ممکن است مزه مواد غذایی را تحت تاثیر قرار دهد و پس از مصرف غذاهای مورد علاقه نیز یک مزه تلخ در دهان ایجاد شود.
افراد مبتلا به بیماری Dysgeusia یک مزه فلزی عجیب را در دهان خود احساس می کند که به عنوان یک مزه تلخ، ناخوشایند یا آهنی تعریف می شود. در کنار یک حس چشایی ضعیف، فرد مبتلا به این شرایط می تواند از استفراغ نیز رنج ببرد.

ادامه این نوشته را بخوانید »

برچسب ها : , , , ,

آیا میان جویدن غذا و عفونت بدن ارتباطی وجود دارد؟

دسته : (اخبار طب بازاری) توسط tebbazar در ۰۴-۱۱-۱۳۹۵

محققان دریافتند که جویدن کافی مواد غذایی، باعث آزاد شدن نوع خاصی سلول ایمنی در دهان می شود که مانعی حفاظتی در برابر عفونت های دهانی است.گرچه نقش مواد مغذی خوراکی های مصرفی در سلامت سیستم ایمنی مسلم است، اما براساس یافته جدید تیم تحقیق انگلیسی و آمریکایی، عمل جویدن نیز در این زمینه نقش مهمی دارد.

ادامه این نوشته را بخوانید »

برچسب ها : , , , ,

ویژگی‌ مسواک خوب

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۰۲-۱۱-۱۳۹۵

5711

 

رضا یزدانی – دندانپزشک با تشریح نشانه‌های بیماری لثه اظهار داشت: تشخیص بیماری لثه در ابتدای بیماری مشکل است، اما نشانه‌های این بیماری عبارتند از تورم لثه، قرمز یا پر رنگ شدن لثه است، البته خون رنگ لثه افراد از پوست آنها تبعیت می‌کند. ادامه این نوشته را بخوانید »

برچسب ها : , , , ,

سالی چند باردندانمان را جرم گیری کنیم؟

دسته : (اخبار طب بازاری, علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۳۰-۱۰-۱۳۹۵

5172

دبیرانجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی ایران با اشاره به اینکه جرم گیری روشی برای سفید کردن دندان ها نیست، گفت:این درمان بیش از ۲ بار در سال نباید انجام شود.

ادامه این نوشته را بخوانید »

برچسب ها : , , , ,

با علایم آرتروز گردن آشنا شوید

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۲۹-۱۰-۱۳۹۵

jpg

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های شغلی که در برخی از شغل‌ها مانند دندان‌پزشکی بیشتر مشاهده می‌شود بیماری آرتروز گردن است. اعصاب دست‌ها در گردن از میان مهره‌ها خارج می‌شوند و به سمت انتهای دست‌ها می‌روند که به علت بیماری آرتروز گردن یا دیسک گردن و علل دیگر امکان دارد به آن‌ها فشار واردشده و بیمار احساس گردن درد با انتشار به بازو و ساعد و همچنین احساس بی‌حسی کند.

ادامه این نوشته را بخوانید »

برچسب ها : , , , ,

نشانه‌هاى «سلامت معده» از منظر طب سنتی

دسته : (اخبار طب بازاری, علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۲۸-۱۰-۱۳۹۵

5711

 

در مبانی طب سنتی آمده است از نشانه‌هاى سلامت معده این است که در معده احساس سنگینی, نفخ و قراقر در معده بروز پیدا نکند و طعم دهان هم طبیعى باشد؛ شخص احساس ترشى یا شیرینى و مزه‌هاى خاص, احساس سکسکه، لرزش و کشیدگی در شکم نیز نداشته باشد.

ادامه این نوشته را بخوانید »

برچسب ها : , , , ,