خرداد, ۱۳۹۵ | طب بازار بلاگ

تشخیص زودهنگام سرطان با سیستم جدید

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۰۹-۰۳-۱۳۹۵

برچسب ها : , ,

یک مهندس اهل شیلی موفق به ساخت یک سیستم تشخیص زودهنگام سرطان بر اساس یک آزمایش خون ساده شده است.

به گزارش سرویس علمی ایسنا به نقل از شینهووا، این فناوری مبتنی بر یک آزمایش تشخیصی برای شناسایی مولکول‌های ریز میکروآران‌ای است که به عنوان نشانگر زیتس برای انواع بیماری‌ها عمل می‌کنند.

آلخاندرو توسیگل در یک نشست خبری در سانتیاگو اظهار کرد: ما اکنون بر توسعه این ابزار برای سرطان معده متمرکز شده‌ایم. البته ایده اصلی این است که در آینده بتوان از این فناوری برای سایر انواع سرطان و بیماری‌های دیگر نیز استفاده کرد.

1447828875095_rna-cancer-test-1

ادامه این مطلب را بخوانید »

حسگر زیستی برای تشخیص سرطان ساخته شد

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۰۵-۰۳-۱۳۹۵

محققان موفق به ساخت حسگرهای زیستی شدند که می‌تواند مولکول‌های مربوط به سرطان‌های مختلف و بیماری‌های عصبی را تشخیص دهد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا به نقل از نشریه ارگانیک الکترونیکس، دانشمندان در آزمایشگاه ملی فناوری نانو(LNNano) در برزیل یک حسگر زیستی را توسعه دادند که می‌تواند به سرعت مولکولهای مرتبط با سرطان‌های مختلف و بیماری‌های عصبی مانند آلزایمر و پارکینسون را تشخیص دهد.

1464087125908_cancer-sensor-2

ادامه این مطلب را بخوانید »

درمان سرطان با سلول‌های بنیادی قرضی

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۰۴-۰۳-۱۳۹۵

برچسب ها : , ,

تیمی از محققان بین‌المللی دریافته‌اند که اگر سلول‌های بنیادی خود بیمار نتوانند تومورها را در بدن شناسایی و با آنها مبارزه کنند سلول‌های عاریه‌ای می‌توانند کارساز باشند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا به نقل از ساینس‌دیلی، یافته‌ها نشان می‌دهد افزودن دی‌.ان‌.ای ناکارآمد سلول‌های سرطانی بیمار به سلول‌های اهدایی سالم تحریک‌کننده سیستم ایمنی می‌تواند باعث یک واکنش ایمنی در سلولهای ایمنی سالم فرد شود.

زمانی که سلول‌های تحریک کننده ایمنی اهداکنندگان سالم در درون سلول‌های تی بیماران سرطانی قرار داده شد، سلول‌های ایمنی این افراد، سلول‌های سرطانی جدید را شناخت.

cancer

ادامه این مطلب را بخوانید »

شناسایی ژن اصلی عامل سندروم داون و دیابت

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۰۴-۰۳-۱۳۹۵

برچسب ها : , , , ,

محقققان دانشگاه فیلندرز در استرالیا موفق شده‌اند ژن اصلی مرتبط با دیابت و سندروم داون را شناسایی کنند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا به نقل از مجله PLOS Genetics، این ژن می‌تواند باعث نقص‌هایی در ترشح انسولین در بدن افراد مبتلا به دیابت نوع دو و همچنین سندروم داون شود.

9-113

ادامه این مطلب را بخوانید »

ساخت دست سوم برای انسان

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۰۳-۰۳-۱۳۹۵

محققان در موسسه فناوری ماساچوست موفق به تولید یک دست رباتیک شدند که بر روی مچ نصب شده و همانند دست سوم انسان عمل می‌کند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا به نقل از موسسه فناوری ماساچوست، این رابط کاربری جدید پوشیدنی، نتیجه همکاری مشترک دو محقق از موسسه فناوری ماساچوست است.

این دستگاه رباتیک پنجه مانند ، متشکل از ۱۱ موتور است که مانند قطعات لگو به هم متصل بوده و هر یک دارای ۱۸۰ درجه دامنه حرکتی هستند. این دست همچنین دارای کابلهایی است که به حسگر بازوبند و همچنین به یک کنترل کننده مبتنی بر رایانه متصل هستند.

1463988527611_dnews-files-2016-05-MIT_Media_Lab_Robotic_Joints_Hand_670x440-jpg

ادامه این مطلب را بخوانید »

با ۵ نشانه سکته مغزی آشنا شوید

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۰۳-۰۳-۱۳۹۵

دانستن پنج نشانه آگاهی‌دهنده مزمن و ناگهانی سکته مغزی می‌تواند جانهای بسیاری را حفظ کرده و از شمار مبتلایان به ناتوانی‌های متعاقب آن بکاهد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان و به نقل از پایگاه خبری Web med، انجمن سکته مغزی آمریکا به طور جدی توصیه کرده که هنگام مشاهده علائم زیر در اطرافیان و یا خودتان سریعاً با اورژانس تماس بگیرید:

1458214532082_119396

ادامه این مطلب را بخوانید »

محققان موفق به تولید پوست دوم برای انسان شدند

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۲۲-۰۲-۱۳۹۵

محققان موفق به تولید یک پوست از جنس پلیمر شدند که قوی، چسبنده و دقیقا مانند پوست واقعی بوده و اصطلاحا به آن “پوست دوم” می‌گویند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، رابرت لانگر، استاد مهندسی زیستی در موسسه فناوری ماساچوست و یکی از نویسندگان این پژوهش اظهارکرد: این پوست جدید مانند یک لباس نامرئی بوده که شما می‌توانید آن را بر روی پوست خود قرار دهید.

لانگر اظهارکرد: ما موفق به ایجاد ماده ای شدیم که بسیار ایمن بوده و این فناوری جدید را بر روی انسان آزمایش کردیم و دریافتیم که این پوست جدید چسبنده بوده و از قدرت بالایی برخوردار است و همچنین استفاده از آن آسان است.

1462875426772_weird-second-skin-erases-wrinkles-wounds-670

ادامه این مطلب را بخوانید »

ساخت ویلچری که با حرکات صورت کنترل می‌شود

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۲۲-۰۲-۱۳۹۵

محققان برزیلی به توسعه یک صندلی چرخدار پرداختند که می‌توان آن را به وسیله حرکات صورت، سر یا مردمک چشم کنترل کرد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این تیم برزیلی بر این باورند که این فناوری جدید می‌تواند به افراد مبتلا به فلج مغزی، کسانی که دچار سکته مغزی یا اسکلروز جانبی آمیوتروفیک شده و نمی‌توانند دست خود را حرکت دهند، کمک کند.

این تیم در سال ۲۰۱۱ شروع به بررسی تکنیک‌های رابطه بین مغز و رایانه (BCI) کردند و پس از آن تصمیم گرفتند تا این تکنیک را در زندگی واقعی امتحان کنند.

1462884194644_wheelchair-1.png

ادامه این مطلب را بخوانید »

تشخیص ویروس زیکا با یک تکه کاغذ!

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۲۰-۰۲-۱۳۹۵

محققان یک دستگاه مبتنی بر کاغذ را توسعه دادند که می‌تواند ویروس زیکا را در ظرف دو تا سه ساعت شناسایی کند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این دستگاه برای استفاده در ابعاد گسترده به ویژه در کشورهای توسعه نیافته با زیرساخت‌های بهداشتی ضعیف، مقرون به صرفه، موثر و بسیار کاربردی است.

به گفته محققان، این دستگاه همچنین قادر به نشان دادن تفاوت بین ویروس زیکا و دیگر بیماریها از جمله دانگ و چیکونگونیا است.

از آنجاییکه ویروس زیکا همچنان در حال توسعه در بخش‌هایی از جنوب و مرکز آمریکا است، کارکنان بهداشتی درمانی شرایط سختی را برای شناسایی افراد مبتلا و افراد سالم می‌گذرانند.

1462789726606_idfq4yqansighfcifb4e

ادامه این مطلب را بخوانید »

ساخت دستگاه تست قندخون با امواج مایکروویو

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۲۰-۰۲-۱۳۹۵

محققان انگلیسی اولین نمونه آشکارساز میزان قند محلول در خون با امواج مایکروویو و بدون نیاز به نمونه خون را تولید کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان و به نقل از گیزمگ، یکی از مهم‌ترین مشکلات بیماران دیابتی بررسی روزانه قندخون با استفاده از روش رایج تا ۶ مرحله در روز است که این مشکل کیفیت زندگی بیماران دیابتی را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

با توجه به اینکه دیابت یک بیماری گسترده و در بسیاری از موارد غیرقابل درمان است اما تاکنون روش‌ تشخیص قندخون پس از سالها بدون تغییر مانده است.

1462774684461__89379248_device

ادامه این مطلب را بخوانید »