اردیبهشت, ۱۳۹۵ | طب بازار بلاگ

گام تازه محققان در ارتقای روش لقاح مصنوعی

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۱۱-۰۲-۱۳۹۵

برچسب ها : , , , ,

دانشمندان دانشگاه نورث‌وسترن موفق به شناسایی وقوع جرقه‌های روی (زینک) در زمان نزدیک شدن آنزیم‌های اسپرم به سلول‌های تخمک شده‌اند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، محققان قصد دارند از این جرقه‌های نور برای تعیین اینکه یک سلول خاص می‌تواند کاندید قابل دوامی برای لقاح مصنوعی باشد یا خیر، استفاده کنند.

آن‌ها در تحقیقی که در مجله Scientific Reports منتشر شده، به بررسی جرقه‌های “روی” پرداختند که معمولا در زمان فعال شدن سلول تخمک توسط آنزیم اسپرم رخ می‌دهند.

1461920550544_13

ادامه این مطلب را بخوانید »

طراحی دستگاه قابل حمل برای تشخیص فوری “ابولا”

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۱۱-۰۲-۱۳۹۵

برچسب ها : , ,

گروهی از دانشمندان در تلاش برای حل مساله دوری آزمایشگاه‌ها از مناطق در معرض ابولا، دستگاه کوچکی طراحی کرده‌اند که این ویروس را در نیم ساعت شناسایی می‌کند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، در حال حاضر فرآیندی موسوم به رونویسی معکوس واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (RT-PCR)، رایج‌ترین آزمایش برای تشخیص آران‌ای ابولا در نمونه خون است. این آزمایش نه تنها باید در یک آزمایشگاه کاملا مجهز انجام شود، بلکه اجرای آن چندین ساعت بطول می‌انجامد.

1461910390324_1

ادامه این مطلب را بخوانید »

خواب خوب، خطر ابتلا به عفونت‌ها را کاهش می‌دهد

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۳۰-۰۱-۱۳۹۵

یافته‌های محققان دانشگاه کالیفرنیا و ملون کارنگی نشان می‌دهد که خواب شبانه خوب سرماخوردگی و سایر عفونت‌ها را از افراد دور نگه می‌دارد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان و به نقل از پایگاه خبری کتابخانه ملی پزشکی آمریکا، کارشناسان نمی‌توانند به طور قطع بگویند که چرا فقدان خواب به افزایش مستعد بودن عفونت‌ها کمک می‌کند. هرچند می‌توان این‌گونه توجیه کرد که سلول‌های موسوم به “تی” که نوعی سلول‌های سفید خونی هستند و باعث از بین رفتن عفوت‌ها می‌شوند، هنگام کمبود خواب عملکرد مناسبی ندارند.

175-13

ادامه این مطلب را بخوانید »

امید تازه برای درمان آسیب‌های نخاعی

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۳۰-۰۱-۱۳۹۵

برچسب ها : ,

تیمی از محققان برای نخستین بار با موفقیت از سلول‌های بنیادی برای ارتقای بازسازی پس از آسیب در یک نوار خاص از فیبرهای عصبی استفاده کرده‌اند که از اهمیت زیادی برای عملکرد حرکتی برخوردار است.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، محققان دانشگاه هوکایدو در ژاپن با همکاری یک تیم بین‌المللی از دانشمندان سلول‌های بنیادی تخصصی را در نخاع آسیب‌دیده موش‌ها کاشتند. این سلول‌های بنیادی موسوم به سلول‌های پیش‌ساز عصبی از جنین موش گرفته شده و برای تبدیل به بافت نخاع هدایت شدند.

1460956182515_148833

ادامه این مطلب را بخوانید »

دستگاه کاشتنی برای درمان تومورهای لوزالمعده در انسان

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۲۹-۰۱-۱۳۹۵

برچسب ها : , , ,

محققان موسسه فناوری ماساچوست و بیمارستان عمومی ماساچوست در تحقیقی پیشگامانه موفق به ساخت یک دستگاه کوچک و قابل ساخت شده‌اند که داروهای شیمی‌درمانی را بطور مستقیم به تومورهای لوزالمعده منتقل می‌کند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دانشمندان در پژوهشی بر روی موش‌ها دریافتند که این روش تا ۱۲ برابر از تاثیر بیشتر برای ارائه داروهای شیمی‌درمانی از طریق تزریق داخل وریدی که بیشتر مبتلایان به سرطان لوزالمعده با آن درمان می‌شوند، برخوردار است.

محققان اکنون در حال آماده‌سازی برای طراحی یک کارآزمایی بالینی بر روی بیماران انسانی هستند.

محققان یک غشای پلیمری منعطف از پلمیر PLGA طراحی کردند که بطور گسترده‌ای برای انتقال دارو و سایر کاربردهای پزشکی استفاده می‌شود. این غشای نازک و منعطف همچنین می‌تواند برای درمان سایر تومورهای دور از دسترس سازگار شود.

1460884695429_9

ادامه این مطلب را بخوانید »

ساخت ویلچر با قابلیت حرکت ایستاده

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۲۹-۰۱-۱۳۹۵

محققان آمریکایی اولین نمونه از ویلچر هیدرولیک با قابلیت ایستاده نگه داشتن کاربر در زمان حرکت را طراحی کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه خراسان و به نقل از میل آنلاین، طراحان صنعتی شرکت تولیدکننده تجهیزات پزشکی در شهر مینیاپولیس آمریکا اولین نمونه از ویلچر مجهز به سیستم حرکتی هیدرولیک را طراحی کرده و ساختند.

1460794998319_121016

ادامه این مطلب را بخوانید »

طراحی آزمایش خون برای تشخیص ضربه مغزی

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۲۹-۰۱-۱۳۹۵

برچسب ها : ,

محققان یک شرکت آمریکایی یک آزمایش خون جدید برای ضربه مغزی طراحی کرده‌اند که می‌تواند به اجتناب از گرفتن اسکن‌های تابشی کمک کند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این روش جدید می‌تواند یک نشانگر زیستی را شناسایی کند که در زمان آسیب مغزی آزاد می‌شود.

تحقیق شرکت Orlando Health در فلوریدا نشان داده که این نشانگر زیستی می‌تواند تا هفت روز در جریان خون فرد باقی بماند. رویکرد جدید محققان می‌تواند به سادگی ضربه مغزی را حتی زمانی که بیماران علائم را با تاخیر تجربه کرده‌اند، شناسایی کند.

این نشانگر که “پروتئین رشته‌ای اسیدی گلیال ” نام داشته، از میان سد مغز و خون می‌گذرد و طی آسیب مغزی در جریان خون آزاد می‌شود.

1460877532587_4

ادامه این مطلب را بخوانید »

خبری خوب برای افراد مبتلا به بیماری‌های ریوی

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۲۴-۰۱-۱۳۹۵

برچسب ها :

گروهی از محققان استرالیایی به تازگی به توسعه یک برنامه جدید گوشی‌های هوشمند پرداختند که می‌تواند بیماری‌های تنفسی مانند آسم، خروسک و ذات الریه را با دقت بسیار بالایی تشخیص دهد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، عملکرد این دستگاه به این گونه است که کاربر تنها با یک سرفه بر روی گوشی هوشمند خود می‌تواند تمام جزییات بیماری را مشاهده کند.

208-2

ادامه این مطلب را بخوانید »

اصلاح ژنتیکی جنین انسان برای دومین بار

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۲۴-۰۱-۱۳۹۵

برچسب ها : , ,

با وجود اینکه بحث‌ها در مورد اصول اخلاقی اصلاح ژنتیکی جنین انسان با شدت ادامه دارد اما دانشمندان چینی با موفقیت توانسته‌اند این رویکرد را برای دومین بار در تاریخ انجام دهند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این بار محققان از ابزار ویرایش ژنتیکی CRISPR/Cas9 برای ساخت جنین‌های مقاوم به اچ‌آی‌وی استفاده کردند.

اخبار جدید هم بر منافع و هم خطرات اصلاح ژنتیکی جنین‌ها اشاره دارند. از این روش در نهایت می‌توان برای مبارزه با بیماری و ناتوانی یا حتی جلوگیری از آن‌ها استفاده کرد اما همچنین می‌تواند راه را برای نوزادان طراحی شده با ویژگی‌های قابل سفارش هموار کند. البته نباید فراموش کرد که این کار همچنین راه را برای مجموعه‌ای از آثار جانبی نامطلوب زیستی که هنوز در نظر گرفته نشده‌اند، باز خواهد کرد.

1451480854514_2

ادامه این مطلب را بخوانید »

پیگیری بیماری در زمان واقعی با برچسب‌های مولکولی جدید

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۲۴-۰۱-۱۳۹۵

برچسب ها : ,

محققان دانشگاه دوک موفق به شناسایی گروه جدیدی از برچسب‌های مولکولی دارای عمر طولانی و ارزان شده‌اند که سیگنال‌های ام‌آرآی را تا ۱۰ هزار برابر ارتقا بخشیده و سیگنال‌های قابل شناسایی تولید می‌کند که تا یک ساعت باقی می‌مانند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این امر می‌تواند به پزشکان در نظارت بلادرنگ بر بیماری‌هایی همچون سرطان و بیماری قلبی کمک کند.

1460369218633_4

ادامه این مطلب را بخوانید »