بهمن, ۱۳۹۴ | طب بازار بلاگ

مسیرهای پرتردد اطلاعات در مغز شناسایی شدند

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۰۶-۱۱-۱۳۹۴

برچسب ها : , ,

تیمی به رهبری یک محقق هندی از دانشگاه ایندیانا دریافتند همان طور که بسیاری از مسافرت‌های هوایی در جهان از طریق چند مسیر عمده صورت می‌گیرد، اکثر اطلاعات مغز نیز از طریق مسیرهای مهم جریان می‌یابند. به گزارش سرویس علمی ایسنا، این محققان اذعان کردند که ۷۰ درصد از تمام اطلاعات در مناطق قشری مغز تنها از طریق ۲۰ درصد از سلول‌های عصبی این مناطق عبور می‌کنند. دکتر سانی نیگام از کالج علوم و هنر بلومینگتون اظهار کرد: کشف این مجموعه کوچک اما غنی از اطلاعات سلول‌های عصبی در مناطق قشری، نشان می‌دهد که این زیر شبکه می‌تواند نقش حیاتی در برقراری ارتباط ، یادگیری و حافظه بازی کند.

درمان سرطان پستان با داروی شیمی‌ درمانی محافظت‌ شده در نانوذرات پروتئینی

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۰۶-۱۱-۱۳۹۴

برچسب ها : , ,

فاز سوم مطالعه بالینی روی نانوداروی ضدسرطان پستان با موفقیت انجام شد. در این دارو، داروی شیمی‌درمانی پاکلیتاکسل داخل نانوذرات پروتئینی کپسوله شده‌ است که دارای اثربخشی بیشتری نسبت به داروی‌های رایج بوده و دوز مصرف آن نیز کمتر است. به گزارش سرویس فناوری ایسنا،‌ گروه GBG در آلمان موفق به ارائه فرمولاسیون دارویی جدید برای درمان سرطان پستان شده‌ است. این دارو اخیراً فاز سوم مطالعات بالینی خود را پشت سر گذاشته است. در این فاز نشان داده شد که داروی ABRAXANE می‌تواند با دوز ۱۲۵ میلی‌گرم در هر هفته روی بیماران اثرگذار باشد در حالی که این دارو با دوز کمتر از روش‌های رایج، اثربخشی بیشتری دارد. از سوی دیگر اثرات سمی این دارو بسیار کم است. پاکلیتاکسل یک داروی شیمی‌درمانی رایج است که برای درمان انواع مختلف سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ادامه این مطلب را بخوانید »

افزایش خطر ابتلا سرطان سر و گردن با یک ویروس در دهان‌شویه‌ها

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۰۶-۱۱-۱۳۹۴

برچسب ها : ,

محققان مرکز پزشکی آلبرت اینشتین دریافته‌اند، زمانی که در دهان افراد ویروس پاپیلومای انسانی شناسایی شود، آنها ۲۲ برابر بیش از سایرین در خطر ابتلا به سرطان سر و گردن هستند. به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه اصفهان محققان دریافتند ویروس “HPV-16” از اصلی‌ترین عوامل افزایش خطر سرطان سر و گردن به شمار می‌رود.ین نتایج با بررسی حدود ۹۷ هزار نفر به دست آمد. تمامی شرکت‌کنندگان عاری از سرطان بودند و برای همگی آنها نمونه‌های دهان‌شویه در اختیار گذاشته شده بود. ۱۳۲ مورد سرطان سر و گردن طی مدت چهار سال انجام این پژوهش شناسایی شد.

ادامه این مطلب را بخوانید »

عمل ابلیشن ضربان نابه‌جای بطنی بر روی دریچه‌ مصنوعی آئورت در بیمارستان رضوی مشهد

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۲۷-۱۰-۱۳۹۴

برچسب ها :

برای نخستین بار در جهان، عمل ابلیشن ضربان نابه‌جای بطنی (PVC) بر روی دریچه‌ مصنوعی بیولوژیک آئورت در بیمارستان فوق تخصصی رضوی مشهد با موفقیت انجام شد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، دکتر مهدی طاهرپور، اینترونشنال الکتروفیزیولوژیست قلب بیمارستان رضوی در خصوص این عمل، گفت: این عمل بر روی بیمار ۷۶ ساله با سابقه‌ دیابت، فشارخون بای‌پس کرونر و تعویض دریچه‌ آئورت از نوع بیولوژیک انجام شده است.

63-25

ادامه این مطلب را بخوانید »

نقشه‌برداری سه بعدی با دقت نانومتری از «سلول» امکان‌پذیر شد

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۲۷-۱۰-۱۳۹۴

برچسب ها : ,

محققان دانشگاه ایالتی کلرادو ابزاری برای تصویربرداری طیفی ساخته‌اند که می‌تواند ترکیب سلولی را به‌ صورت سه‌ بعدی در مقیاس نانو نقشه‌برداری کند. بدین ترتیب مشاهده چگونگی پاسخ سلول‌ها به داروهای جدید، به‌ صورت دقیق ممکن می‌شود.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، یکی از دغدغه‌های محققان، امکان تصویربرداری سه‌بعدی از مقیاس نانومتری از سلول‌ها است. تولید چنین ابزاری می‌تواند به محققان در بخش پزشکی و داروسازی کمک شایانی کند. اخیراً پژوهشگران موفق به ساخت ابزاری برای تصویربرداری عنصری از سلول شده‌اند. این میکروسکوپ با استفاده از پرتو فرابنفش اقدام به تصویربرداری سه‌بعدی از سلول می‌کند.

دین کریک، استاد آزمایشگاه‌های تحقیقاتی مایکوباکتری (Mycobacteria Research Laboratories) دانشگاه ایالتی کلرادو (Colorado State University)، اعتقاد دارد ابزار آن‌ها ارزیابی و سنجش سلول را هزار برابر نسبت به پیش، دقیق‌تر می‌کند.

60-49

ادامه این مطلب را بخوانید »

نانوحسگری حساس برای شناسایی زودهنگام سرطان پانکراس

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۲۶-۱۰-۱۳۹۴

برچسب ها : ,

محققان با استفاده از نانوذرات طلا روی یک تراشه، موفق به ساخت نانوحسگری برای شناسایی زیست مولکول‌های مرتبط با سرطان پانکراس شدند.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، اخیرا محققان دانشگاه ایندیانا موفق به ساخت حسگر میکروRNA بسیار حساسی شده‌اند که از آن می‌توان برای درمان بیماری‌ها استفاده کرد. این حسگر پتانسیل‌های بالایی در شناسایی و درمان بیماری‌های همچون سرطان پانکراس دارد. نتایج این پژوهش در نشریه ACS Nano منتشر شده است.

این حسگر قادر است سطح قطرات زیست مواد مرتبط با بیماری سرطان پانکراس را تشخیص دهد. میکروRNAها مولکول‌های بسیار کوچکی هستند که وظیفه مدیریت تولید مولکول‌های RNA بزرگتر را به عهده دارند RNAهایی که مسؤول بیان پروتئین‌های مهم در بدن هستند. چنین میکروRNAهایی می‌توانند در تشخیص بیماری نقش مهمی ایفا کنند.

11-184

ادامه این مطلب را بخوانید »

درمان آلزایمر تا یک دهه آینده

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۲۶-۱۰-۱۳۹۴

برچسب ها : ,

محققان کالج دانشگاهی لندن پیش‌بینی کرده‌اند که داروهای درمانگر بیماری آلزایمر احتمالا تا یک دهه آینده در دسترس قرار خواهد گرفت و در نهایت مانند استاتین‌ها برای جلوگیری از شروع بیماری تجویز خواهند شد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، پروفسور جان هاردی، استاد کالج دانشگاهی لندن پیش از سخنرانی خود در انجمن سلطنتی انگلیس اظهار کرد که کارآزمایی‌های دارویی کنونی چنین نویدی را داده‌اند که به باور وی، بسیار خوشبینانه است.

5-1334

ادامه این مطلب را بخوانید »

نتایج مثبت داروی ضدسرطان پوست روی حیوانات آزمایشگاهی

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۲۳-۱۰-۱۳۹۴

برچسب ها : , ,

محققان موفق به ساخت نانوذرات پلیمری شدند که قادر است ۳ نوع ترکیب شیمی‌ درمانی را با خود حمل کند. این سیستم دارویی برای درمان سرطان پوست طراحی شده و نتایج اولیه روی حیوانات رضایت بخش بوده است.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، پژوهشگران دانشگاه ایالتی اورگون موفق به ترکیب سه داروی ضدسرطان در یک سیستم نانوذره‌ای شدند تا در نهایت ابزاری برای از بین بردن سرطان پوست ارائه کنند.

این گروه تحقیقاتی از این دارو در آزمایشگاه روی حیوانات استفاده کرده و در نهایت دریافتند که تعداد سلول‌های سرطانی در این مدل‌های آزمایشگاهی به شدت کاهش یافته است. این مدل‌های آزمایشگاهی نسبت به داروهای شیمی‌درمانی مقاوم بودند.

1413294506145_Melanoma_(2)

ادامه این مطلب را بخوانید »

پیش‌بینی خطر مسمومیت حاملگی با آزمایش خون جدید

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۲۳-۱۰-۱۳۹۴

برچسب ها : , ,

محققان دانشگاه پزشکی شاریته در برلین یک آزمایش خون جدید طراحی کرده‌اند که آغاز زودرس بیماری پره اکلامپسی (مسمومیت حاملگی) را که یک اختلال چندسیستمی در زنان باردار است، پیش‌بینی می‌کند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این آزمایش که نسبت دو پروتئین جفت sFlt-1 و PlGF را به همدیگر تعیین می‌کند، می‌تواند برای پیش‌بینی امکان ابتلای یک زن باردار به مسمومیت حاملگی یا عوارض عادی مرتبط با آن مورد استفاده قرار بگیرد.

محققان توانستند حد ارزش نسبت سرم sFlt-1 را به PlGF تعیین کنند که به آن‌ها اجازه داد بطور دقیقی طی یک هفته از بیماری جلوگیری کنند.

1418029068493_150

ادامه این مطلب را بخوانید »

گزارش فوری کم‌آبی و چربی‌سوزی بدن با دستگاه‌های پوشیدنی جدید

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۲۳-۱۰-۱۳۹۴

برچسب ها : ,

فناوری‌های پوشیدنی که گامها را شمرده یا ضربان قلب را پیگیری می‌کنند، اکنون بسیار رایج هستند اما دستگاه‌های جدید بهداشتی با شیوه‌های نوین به درون بدن توجه کرده و همه چیز از جذب آب گرفته تا سطوح هموگلوبین پیگیری می‌کنند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دستگاهی موسوم به B60 که توسط شرکت Nobo در ویسکانسین ساخته شده، یک دستگاه پوشیدنی نظارت بر جذب آب است که در نمایشگاه الکترونیک ۲۰۱۶ ارائه شده بود. این دستگاه که می‌توان آن را دور مچ دست یا پا بست، بر سطوح جذب آب بدن نظارت کرده و زمانی که کاربر دچار کم‌آبی شد، فورا اطلاع‌رسانی می‌کند.

ابزار B60 با ارسال طول موج‌های مختلف نور به بدن کار کرده و سپس میزان نور جذب شده را اندازه‌گیری می‌کند. هر چه میزان آب در خون بیشتر باشد، نور بیشتری جذب می‌شود.

این محصول اکنون در مرحله پیش‌ساخت قرار داشته و ابتدا به چند تیم ورزشی ارائه خواهد شد.

1452518160220_1

ادامه این مطلب را بخوانید »