تیر, ۱۳۹۵ | طب بازار بلاگ

سرطانی که در حلق و دهان می‌روید

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۰۶-۰۴-۱۳۹۵

برچسب ها : , , , , , ,

افزایش سن، آلودگی هوا، تابش نورآفتاب، عادات تغذیه‌ای نادرست و همچنین ضعف سیستم ایمنی بدن از جمله عواملی هستند که می‌توانند در بروز طیف وسیعی از بیماری‌ها دخیل باشند، اما دکتر مهدی خواجوی، رئیس بخش گوش، حلق و بینی بیمارستان لقمان هفته گذشته به رسانه‌ها اعلام کرد این عوامل به رشد سرطان‌های سر و گردن در کشور منجر شده‌اند. به بیان دیگر، به دلیل افزایش آلودگی هوا، استعمال مواد دخانی و آلودگی‌های مواد غذایی شیوع این دسته از تومورها در کشورمان رو به افزایش است.توجه داشته باشید تومورهای سر و گردن انواع بسیاری دارند که از سرطان پوست، چشم، حفره دهان، زبان و غدد لنفاوی گرفته تا سرطان غده تیروئید، حلق و حنجره را شامل می‌شود. به بیان دیگر،هر بافتی در سر و گردن می‌تواند درگیر تومورهای سرطانی شود.

146684995651890885

ادامه این مطلب را بخوانید »

فواید یوگا برای افراد مبتلا به آسم

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۰۲-۰۴-۱۳۹۵

برچسب ها : , , ,

بررسی های اخیر نشان می دهد یوگا دارای تاثیر سودمندی بر علائم و کیفیت زندگی افراد مبتلا به آسم است، اما تاثیر آن بر عملکرد ریه ها و مصرف دارو هنوز نامشخص است.

 آسم یک بیماری مزمن رایج است که در حدود ۳۰۰ ملیون نفر در سراسر جهان از آن رنج می برند. بسیاری از علائم متداول آن شامل خس خس سینه، سرفه کردن، تنگی قفسه سینه و تنگی نفس است.

Woman practicing yoga at sunrise

ادامه این مطلب را بخوانید »

ویتامین بیوتین و نقش آن در ام اس پیشرونده

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۰۲-۰۴-۱۳۹۵

برچسب ها : , ,

به نقل از انجمن ام اس ایران، درچند سال اخیرمطالعه ای بر روی نقش ویتامین بیوتین (B7) البته به شکل تغلیظ شده آن یعنی MD1003 در بیماری ام اس پیشرونده غیرفعال انجام گرفته است.این مطالعه فاز III ( مرحله سوم و نهایی آزمایش های انسانی ) را نیز پشت سر گذاشته و نتایج آن در کنگره ‘ آکادمی مغز و اعصاب اروپا ‘ ارائه شده است.

ادامه این مطلب را بخوانید »

سرطانی که از فاصله ۱۵۰ میلیون کیلومتری مبتلا می‌کند

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۰۲-۰۴-۱۳۹۵

برچسب ها : , , , ,

شهرزاد تقوی درباره آفتاب سوختگی و وضعیت ابتلا به سرطان پوست اظهار داشت: آفتاب سوختگی پاسخ پوست به اشعه ماورابنفش خورشید(UV) است.

این اشعه می‌تواند حتی در روزهای ابری و سرد هم به پوست آسیب برساند و همچنین بازتاب این اشعه از سطوحی مانند ساختمان‌ها، برف یا شن می‌تواند باعث آفتاب سوختگی شود.

آفتاب سوختگی در دراز مدت باعث چروک شدن و پیری پوست و ایجاد انواع سرطان‌های پوست از قبیل ملانوما می‌شود، بنابراین پیشگیری از آن بسیار مهم بوده و مناسب تر از درمان است.

ادامه این مطلب را بخوانید »

استفاده از چه نوع سوختهایی در خانه احتمال حمله قلبی را افزایش می‌دهد؟

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۰۱-۰۴-۱۳۹۵

برچسب ها : , , ,

محققان دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری انستیتو تحقیقات سرطان انگلستان و امریکا و سازمان بین‌المللی تحقیقات سرطان به‌تازگی دریافته‌اند تماس طولانی با آلودگی هوای خانه ناشی از سوخت‌هایی از قبیل نفت و گازوئیل برای تولید گرما، روشنایی و پخت‌وپز، باعث افزایش مرگ‌ومیر و حمله قلبی می‌شود.بر اساس تحقیق جدیدی که در مجله circulation انجمن قلب امریکا به چاپ رسیده است، سوخت‌های تمیزتر از جمله گاز طبیعی با مرگ‌ومیر کمتری ارتباط دارند.
image_13950401312461

ادامه این مطلب را بخوانید »

۷ نوع بیماری که باید سریع درمان شوند

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۰۱-۰۴-۱۳۹۵

برچسب ها : , , ,

وضعیت های دردناک پزشکی اگرچه گاه نشاندهنده آسیب های جدی نیستند اما در برخی زمان ها نیز عدم اقدام فوری برای برطرف کردن آنها، تهدید کننده حیات است و منجر به آسیب های مادام العمر خواهد شد.۷ وضعیت پزشکی دردناک که هشداردهنده هستند و نیاز فوری به فوریت های درمانی را می طلبند، معرفی شده اند:
image_13950401580279

ادامه این مطلب را بخوانید »

رشد صادرات تجهیزات پزشکی

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۰۱-۰۴-۱۳۹۵

برچسب ها : , ,

دکتر محمود بیگلر تاکید کرد: کیفیت تجهیزات و ملزومات پزشکی تولید داخل، مورد تائید سازمان غذا و دارو است و با توجه به محصولات باکیفیت تولید داخل، آنها را به کشورهای منطقه مانند عراق، مالزی و کشورهای آسیای میانه و کشورهای اروپایی مانند آلمان، اسپانیا و ایتالیا صادر می‌کنیم.
وی تصریح کرد: اگرچه ابتدا میزان صادرات تجهیزات پزشکی به علت محدودیت‌هایی که در شرایط خاص با آن روبرو شدیم، کم بود اما اکنون میزان رشد صادرات رسمی و ثبت شده این تجهیزات هر سال نسبت به سال های قبل به مقدار قابل توجهی افزایش یافته است.

222741_614

ادامه این مطلب را بخوانید »

مسواکی برای ترک عادت‌های غلط

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۳۰-۰۳-۱۳۹۵

برچسب ها : , , , ,

این مسواک جدید کهiBrush 365  نام دارد، با هدف اصلاح رفتار مسواک زدن غلط به مردم کمک می‌کند تا به شیوه مورد نظر دندانپزشکان مسواک بزنند.انجمن دندانپزشکی آمریکا اعلام کرده است که نگهداشتن مسواک در زاویه ۴۵ درجه به دور از لثه‌ها و مسواک زدن مداوم، احتمال بروز سکته مغزی را کاهش می‌دهد.
الکساندر کاندمیر مخترع مسواک iBrush 365 می‌گوید که اغلب مردم مسواک خود را  به حالت عمود بر دندان و لثه‌ها نگه می‌دارند که این امر سبب فاصله افتادن بین دندان و لثه شده و به مرور زمان لثه را تحلیل می‌برد.

227218_161

ادامه این مطلب را بخوانید »

۵ اقدام برای برطرف کردن کرم‌خوردگی دندان

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۳۰-۰۳-۱۳۹۵

برچسب ها : , , , ,

کرم‌خوردگی و پوسیدگی دندان در اثر فعالیت‌های باکتری‌های خاصی در دهان بروز می‌یابد. این باکتری‌ها سم‌هایی تولید می‌کنند که مینای دندان و لایه‌های زیر آن، موسوم به “عاج دندان” را خراب می‌کند.گرچه مواد معدنی درون بزاق دهان و فلوراید موجود در خمیردندان مینای دندان را ترمیم می‌کنند، اما بسیاری معتقدند کرم‌خوردگی دندان به طور طبیعی قابل درمان نیست. این در حالی است که محققان به تازگی از روش‌های ساده‌ای برای احیای مینای دندان و از بین بردن آثار پوسیدگی دندان پرده‌برداری کرده‌اند.
222012_972

ادامه این مطلب را بخوانید »

مسواک هوشمند ساخته شد

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۲۹-۰۳-۱۳۹۵

برچسب ها : , , , , ,

یک شرکت اروپایی مسواک هوشمندی را تولید کرده که مانع از پوسیدگی دندان ها می شود.شرکت «فیلیپس» مسواک های هوشمندی را تولید کرده که قادر است به گوشی هوشمند متصل شوند و نقشه دندان های کاربر خود را طراحی کنند.

این مسواک های جالب دارای حسگرهایی هستند که به وسیله بلوتوث با گوشی هوشمند ارتباط بر قرار می کنند و با نصب اپلیکیشن خاص بر روی آن می توان نقشه ۳ بعدی از دندان ها را به هنگام مسواک زدن در اختیار داشت.

210343_663

ادامه این مطلب را بخوانید »