گام تازه محققان در ارتقای روش لقاح مصنوعی | طب بازار بلاگ

گام تازه محققان در ارتقای روش لقاح مصنوعی

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۱۱-۰۲-۱۳۹۵

برچسب ها : , , , ,

دانشمندان دانشگاه نورث‌وسترن موفق به شناسایی وقوع جرقه‌های روی (زینک) در زمان نزدیک شدن آنزیم‌های اسپرم به سلول‌های تخمک شده‌اند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، محققان قصد دارند از این جرقه‌های نور برای تعیین اینکه یک سلول خاص می‌تواند کاندید قابل دوامی برای لقاح مصنوعی باشد یا خیر، استفاده کنند.

آن‌ها در تحقیقی که در مجله Scientific Reports منتشر شده، به بررسی جرقه‌های “روی” پرداختند که معمولا در زمان فعال شدن سلول تخمک توسط آنزیم اسپرم رخ می‌دهند.

1461920550544_13

به گفته محققان، بررسی این جرقه‌ها می‌تواند به پزشکان در تعیین کیفیت تخمک برای استفاده در لقاح مصنوعی کمک کند.

آن‌ها سلول‌های تخمک را با تزریق آنزیم اسپرم فعال کردند که منجر به افزایش کلسیم در سلول‌ها و تخلیه روی می‌شود. محققان نتوانستند از اسپرم واقعی برای بارور کردن سلول های تخمک مورد بررسی استفاده کنند زیرا قوانین فدرال بشدت چنین عملی را ممنوع کرده است.

دانشمندان ابتدا وقوع جرقه روی را در یک مدل موش مشاهده کردند. به گفته آن‌ها، مشاهده رویداد این جرقه در هر سلول تخمک انسان یک تجربه مهیج بود.

هر زمان که یک تخمک محتوای روی خود را آزاد می‌سازد، این ماده خود را به کاوشگرهای مولکولی متصل می‌کند. این کاوشگرها هستند که جرقه مشاهده شده توسط محققان را تولید می‌کنند.

محققان با کمک تجربیات پیشین میکروسکوپ فلورسنت توانستند عملکرد جرقه‌های روی را در تخمک انسان تائید کنند و اینکه دانشمندان حتی می‌توانند این جرقه‌ها را از خارج از سلول مشاهده کنند.

سلول‌های تخمک خود را درون محفظه‌هایی مرتب کرده و ماده روی را برای کمک به تنظیم رشد جنین‌های سالم منتشر می‌کند. محققان دریافتند که تصمیم یک تخمک برای تبدیل به یک موجود ژنتیکی جدید تحت تاثیر تخلیه روی انجام می‌شود.

در حال حاضر ابزاری برای تعیین پایدار بودن یک سلول تخمک یا جنین به عنوان کاندیدی برای لقاح مصنوعی وجود ندارد. از این رو شناسایی جرقه‌های روی می‌تواند به محققان در تعیین کیفیت تخمک یا جنین برای استفاده در فرآیند لقاح مصنوعی کمک کند.

http://www.isna.irدیدگاهتان را بنویسید


CAPTCHA Image
Reload Image