ساخت بافت سه‌بعدی تولیدکننده مغز استخوان و پلاکت‌های خونی | طب بازار بلاگ

ساخت بافت سه‌بعدی تولیدکننده مغز استخوان و پلاکت‌های خونی

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۰۲-۱۲-۱۳۹۳

برچسب ها : ,

تیمی از دانشمندان به رهبری مدرسه مهندسی دانشگاه تافتس آمریکا و دانشگاه پاویای ایتالیا، برای نخستین بار نوعی سیستم بافت سه‌بعدی تولید کرده‌اند که ساختار پیچیده و فیزیولوژی مغز استخوان انسان را بازتولید و پلاکت‌های کاربردی خون تولید می‌کند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، بافت جدید متشکل از ماتریکس مواد زیستی ابریشم متخلخل، قادر به تولید پلاکت‌ها جهت استفاده در کاربردهای بالینی است.

این بافت آمایشگاهی همچنین امکان بررسی پیشرفته بیماری‌های مرتبط با پلاکت خون انسان را مهیا می‌سازد. دیدگاه‌های جدید درباره شکل‌گیری پلاکت‌ها تاثیرات عمیقی بر روی بیماران و مراقبت‌های بهداشتی خواهد داشت.

1424421979418_3

دانشمندان می‌توانند در بافت جدید، سلول‌های مغز استخوان تولیدکننده پلاکت‌ها (مگاکاریوسیت‌های مشتق‌شده از بیمار) و همچنین سلول‌های اندوتلیال را پرورش دهند. سلول‌های اندوتلیال در مغز استخوان وجود دارند و فرآیند تولید پلاکت را ارتقا می‌بخشند؛ مگاکاریوسیت‌ها هم سلول‌های چندهسته‌ای بزرگی در مغز استخوان هستند که پلاکت‌ها را تولید می‌کنند.

محققان می‌توانند از نتایج حاصله برای تولید داروهایی جهت درمان بیماران استفاده کنند؛ سیستم بافت جدید همچنین می‌تواند جایگزینی دقیق‌تر و ارزان‌تر برای مدل‌های حیوانی زنده به منظور انجام تحقیقات در حوزه مغز استخوان باشد.

جزئیات این دستاورد علمی در مجله Blood ارائه شده است.

http://www.isna.irدیدگاهتان را بنویسید


CAPTCHA Image
Reload Image