کشف مسیر باکتریایی بوی بدن | طب بازار بلاگ

کشف مسیر باکتریایی بوی بدن

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۱۶-۰۱-۱۳۹۴

برچسب ها : ,

برای بسیاری از انسان‌ها، بوی بدن یکی از عوارض ناخواسته زندگی روزمره است. این بو در اثر تجزیه مولکول‌های ترشح شده درون عرق توسط باکتری‌های روی پوست ایجاد می‌شود و اکنون دانشمندان توانسته‌اند مسیر باکتریایی دخیل در این رویکرد را شناسایی کنند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، محققان دانشگاه یورک با همکاری شرکت یونیلیور با بررسی میکروبیوم زیربغل موفق به کشف مجموعه منحصربفردی از آنزیم‌ها در باکتری Staphylococcus hominis شده‌اند که در تجزیه مولکول‌های عرق به ترکیبات موسوم به تیوالکل‌ها که بخش مهمی از بوی عرق بدن هستند، نقش دارند.

33-26

در این تحقیق، دانشمندان قابلیت بیش از ۱۵۰ باکتری استخراج شده از نمونه پوست زیربغل را برای تولید بوی بد ارزیابی کردند. آن‌ها سپس ژن‌هایی را شناسایی کردند که پروتئین‌های مسئول تولید تیوالکل‌ها را کدگذاری می‌کردند. یک ژن خاص کشف شده در باکتری S. hominis همچنین در دو گونه دیگر Staphylococcus یافت شد که آن‌ها نیز تولیدکننده تیوالکل‌های قوی هستند.

محققان برای تائید ضروری و موثر بودن این ژن‌ها در تولید بوی بد، آن‌ها را به باکتری آزمایشگاهی اشرشیاکولای منتقل کردند که سپس در زمان رشد در نزدیکی مولکول عرق انسان توانست بوی بدن را تولید کند.

در حالیکه نقش این تیوالکل‌ها از مدت‌ها پیش در بوی بدن شناخته شده بود، اطلاعات کمی در مورد روش تولید آن‌ها توسط باکتری‌های زیربغل در دست بود.

عملکرد دئودرانت‌ها یا ضد عرق‌های سنتی، کشتن غیرانتخابی باکتری‌های زیربغل یا مسدود کردن غدد عرق است. محققان امیدوارند که نتایج این تحقیق جدید بتواند برای تولید ترکیباتی که بطور خاص، تولید تیوالکل‌ها را هدف قرار داده و میکروباکتری‌های زیربغل را دست‌نخورده باقی می‌گذارند، مورد استفاده قرار بگیرد.

نتایج این تحقیق در نشست سالانه انجمن میکروب‌شناسی عمومی در بیرمنگام ارائه شده است.

http://www.isna.irدیدگاهتان را بنویسید


CAPTCHA Image
Reload Image