ساخت پوست مصنوعی با قابلیت تغییر رنگ | طب بازار بلاگ

ساخت پوست مصنوعی با قابلیت تغییر رنگ

دسته : (اخبار طب بازاری) توسط tebbazar در ۲۳-۰۱-۱۳۹۴

برچسب ها : ,

محققان آمریکایی با طراحی نانوساختار‌های سیلیکون روی زیرلایه سیلیکونی، موفق به ساخت پوست مصنوعی شدند که در صورت اعمال فشار تغییر رنگ می‌دهد؛ نوع رنگ ایجاد شده متناسب با فشار اعمال شده است. به گزارش سرویس فناوری ایسنا، پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا در برکلی با الهام از طبیعت، موفق به ساخت ماده‌ای نازک و حریر مانند شدند که می‌توان با اعمال فشار اندکی تغییر رنگ دهد. از این ماده می‌تواند برای ساخت نسل جدیدی از نمایشگرها، حسگرها و ادوات استتار رنگی استفاده کرد.

«کانی چانگ هاسناین» رهبر تیم تحقیقاتی تأکید کرد: این نخستین‌باری است که ماده‌ای حریر مانند ساخته می‌شود که با اندک فشاری تغییر رنگ می‌دهد؛ این ماده می‌تواند به عنوان پوست استفاده شود. با استفاده از تنظیم ابعاد نانوساختارهای موجود در سطح این فیلم سیلیکونی موفق شدیم نوع رنگ ایجاد شده را با هر فشار تعیین کنیم.

محققان برای ایجاد رنگ، به جای استفاده از رنگدانه یا ترکیب شیمیایی ویژه‌ از تغییر ساختار نمونه استفاده کردند. نور در برخورد با ساختار نمونه انعکاس پیدا می‌کند.

ساختار سیلیکونی به گونه‌ای طراحی شد که به رنگ دلخواه خود برسد؛ محققان با گزینش فواصل مشخص ساختاری موفق شدند طول موج مورد نظر خود را انعکاس داده و باقی طول موج‌ها را جذب ساختار سیلیکون کنند.

از لایه‌های سیلیکونی با ضخامت ۱۲۰ نانومتر استفاده شد؛ این لایه‌ها درون لایه‌های دیگری فرو رفته‌اند به طوری که به راحتی با اعمال فشار خم می‌شوند. در طراحی اولیه، با تغییر ۲۵ نانومتری در این ساختارها رنگ سفید ایجاد می‌شود که با تغییر فشار، می‌تواند بین سبز تا زرد و نارنجی تغییر رنگ پیدا کند.

http://isna.ir/faدیدگاهتان را بنویسید


CAPTCHA Image
Reload Image