منشأ ویروس هپاتیت A رمزگشایی شد | طب بازار بلاگ

منشأ ویروس هپاتیت A رمزگشایی شد

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۰۱-۰۹-۱۳۹۴

برچسب ها : , ,

یک پژوهش جدید با بررسی ۱۶ هزار نمونه از پستانداران کوچک از قاره‌های مختلف نشان می‌دهد که ویروس هپاتیت A مانند اچ‌آی‌وی یا ویروس ابولا به احتمال زیاد منشأ حیوانی دارد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، ویروس هپاتیت A که در سراسر جهان یافت می‌شود، قبلا به عنوان یک پاتوژن کاملا انسانی در نظر گرفته می‌شد که در اکثر در نمونه‌های ایزوله شده پستانداران غیر انسانی یافت می‌شود.

عفونت ویروس هپاتیت A می‌تواند باعث التهاب حاد کبد شود و به طور کلی هیچ علائمی در کودکان ایجاد نمی‌کند و بدون عوارض عمده‌ای از بین میرود.

ژان فلیکس درکسلر، از موسسه ویروس شناسی در دانشگاه مرکز پزشکی بن و مرکز تحقیقات عفونی آلمان اظهار کرد: در مناطق گرمسیری، تقریبا تمام کودکان به ویروس هپاتیت A آلوده هستند و از آن زمان به بعد، به این بیماری ایمن می‌شوند.

1448109523863_429237-hh

در مقابل، اگر بزرگسالان به ویروس هپاتیت A آلوده شوند، این علائم می‌تواند جدی‌تر باشد و حتی می‌تواند منجر به مرگ شود.

این ویروس تا به امروز فقط در انسان و چند پستانداران غیر انسانی یافت می‌شود و منشأ آن ناشناخته است.

ویروس‌شناسان دانشگاه بیمارستان بن، همراه با همکارانشان، به جستجوی ویروس‌های مرتبط با ویروس هپاتیت A پرداختند.

آنها در مجموع از ۱۵۹۸۷ نمونه از ۲۰۹ گونه مختلف از پستانداران کوچک از جمله جوندگان، حشره‌خوارها، خفاش‌ها و جوجه‌تیغی‌ها را مورد بررسی قرار دادند.

ویروس‌های این پستانداران با توجه به خواص ژنتیکی آن‌ها، ساختارهای پروتئینی، پاسخ ایمنی و الگوهای عفونت بسیار شبیه به ویروس هپاتیت A انسان است.

درکسلر افزود: این ویروس که به ظاهر کاملا انسانی است، به احتمال زیاد منشأ حیوانی دارد.

این یافته‌ها به نسبت دور ویروس هپاتیت A با ویروس‌های حشرات اولیه اشاره دارد.

درکسلر گفت: ممکن است که میلیون‌ها سال قبل حشرات آلوده به ویروس‌، پستانداران کوچک حشره‌خوار را گزیده باشند و به همین دلیل این ویروس‌ها پس از آن به پیش‌سازهایی از ویروس هپاتیت A توسعه یافتند.

محققان بر این باورند که پستانداران کوچک میزبان مهمی برای حفظ و تکامل این ویروس‌ها بودند.

درکسلر گفت: در غیر این صورت ویروس هپاتیت A در جمعیت‌های کوچک انسانی با توجه به مصونیت مادام‌العمر افرادی که یک بار با آن آلوده شده‌اند، در واقع مدتها پیش منقرض شده بود.

وی افزود: با این حال، بیماران نباید نگران آلوده شدن به ویروس هپاتیت A از طریق خفاش‌ها یا خارپشت‌ها باشند و احتمالا یک زمان بسیار طولانی از موقعی که انسان برای اولین بار از طریق حیوانات به ویروس هپاتیت A مبتلا شد می‌گذرد. علاوه بر این، این گونه حوادث بسیار نادر است.

این پژوهش در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم آمریکا منتشر شده است.

http://www.isna.irدیدگاهتان را بنویسید


CAPTCHA Image
Reload Image