اگزما را با پسوریازیس اشتباه نگیرید | طب بازار بلاگ

اگزما را با پسوریازیس اشتباه نگیرید

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۲۲-۰۴-۱۳۹۵

برچسب ها : , , ,

یک متخصص پوست و مو گفت: پسوریازیس یک بیماری مادام العمر است و معمولا باعوامل عصبی روحی، تنشی و هیجان تشدید می‌شود اما اگزما به نوعی التهاب پوستی است که از طریق عوامل محرک تماسی و خوراکی مانند خوردن فلفل یا تماس با گرد وخاک یا شوینده‌ها تشدید می‌شود.
عبدالرضا عرفانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان، با بیان اینکه پسوریازیس و اگزما دو بیماری پوستی جداگانه‌ هستند، اظهار کرد: علائم اگزما و پسوریازیس معمولا مشابه است در حالی که درمان این دو بیماری کاملا متفاوت است.

66399401_69885012bfbef

وی با بیان اینکه یکی از دلایل اصلی خشکی و خارش پوست اگزما و پسوریازیس است، افزود: اگزما و پسوریازیس ممکن است از لحاظ مکان ابتلا به یکدیگر شبیه باشند اما پسوریازیس بیشتر بر روی آرنج‌ها و زانوها ایجاد می‌شود و اگزما بیشتر جلوی آرنج و سطح داخلی پوست را درگیر می‌کند.
این متخصص پوست با اشاره به اینکه مهم‌ترین علائم پسوریازیس تکه‌های ضخیم قرمز رنگ پوستی است که سبب خارش می‌شود، اضافه کرد: علاوه بر زانو و آرنج، پوست سر و کف دست و پا نیز پسوریازیس ایجاد می‌شود.
عرفانی با اشاره به اینکه خارش در اگزما معمولا بیشتر از پسوریازیس است، گفت: پسوریازیس یک بیماری مادام العمر است و معمولا باعوامل عصبی روحی، تنشی و هیجان تشدید می‌شود بنابراین یکی از درمان‌های پسوریازیس این است که فرد آرامش خود را حفظ کند و تنش نداشته باشد.
وی با اشاره به اینکه اگزما به التهاب پوست گفته می‌شود و از طریق عوامل محرک تماسی و خوراکی مانند خوردن فلفل یا تماس با گرد و خاک یا شوینده‌ها تشدید می‌شود، خاطر نشان کرد: خشکی و حساسیت پوست، خارش شدید، تورم و ایجاد تاول از جمله نشانه‌های ابتلا به اگزما است.
این متخصص پوست و مو با بیان اینکه استفاده از درمان‌های خوراکی مانند مصرف کورتون در پسوریازیس ممنوع است، زیرا بیماری با شدت بیشتری بر می‌گردد، گفت: پسوریازریس نسبت به اگزما درمان وسیع‌تری دارد. به منظور درمان پسوریازیس از درمان‌های موضعی و خوراکی متنوعی استفاده می‌شود و در درمان اگزما بیشتر پرهیز از تماس یا مصرف مواد محرک توصیه می‌شود.
عرفانی با بیان اینکه در صورتی که بیمار از این طریق درمان نشود از روش‌های نور درمانی و روش‌های ترکیبی استفاده می‌شود، خاطر نشان کرد: معمولا در پسوریازیس شدید فرد مبتلا بستری می‌شود. اما در اگزما نیازی به بستری نیست و در صورت عفونی شدن اگزما از آنتی بیوتیک استفاده می‌شود، البته درمان اگزما و پسوریازیس با توجه به اینکه انواع مختلفی دارد، متفاوت است.
وی ادامه داد: اگزما یک التهاب پوستی است که بیشتر در نوزادان و کودکان مشاهده می‌شود و این در حالی است که پسوریازیس بیشتر در بزرگ سالان مشاهده می‌شود و از راه‌های درمانی هر دو بیماری معمولا استفاده از داروهای حاوی هیدروکورتیزون است.

منبعدیدگاهتان را بنویسید


CAPTCHA Image
Reload Image