جایگاه ویژه سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌های قلبی | طب بازار بلاگ

جایگاه ویژه سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌های قلبی

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۲۳-۰۶-۱۳۹۵

برچسب ها : , , ,

دکتر مسعود قاسمی افزود: با توجه به پیشرفت‌هایی که در زمینه سلول‌های بنیادی و استفاده از آن حاصل شده است بسیاری از بیماران به خصوص بیماران قلبی از نتایج آن بهره‌مند شده‌اند.وی گفت: در۲ دهه اخیر پیشرفت‌های علمی در زمینه سلول‌های بنیادی و استخراج آن گسترش بسیار خوبی در کشور داشته است به گونه‌ای که امروز محققان این سلول‌ها را از مغز استخوان، بند ناف، چربی و … جداسازی می‌کنند و در حوزه درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
368646_154

رئیس هجدهمین کنگره تازه‌های قلب و عروق ایران با بیان اینکه استفاده از سلول‌های بنیادی برای بیماران نیاز به همکاری تیم درمانی و تشخیصی دارد، افزود: سلول‌های بنیادی تنها برای بیمارانی که بخشی از عضله قلب آنها از بین رفته باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد به همین دلیل قبل از تزریق سلول‌های بنیادی باید نسبت به از بین رفتن سلول ‌های عضله قلب اطمینان حاصل کرد.
وی گفت: تشخیص این مساله با کمک MRI و  تست هسته‌ای امکان پذیر است به همین دلیل بیماران به مراکز معتبر ارجاع داده می‌شوند و در صورت تشخیص قطعی از بین رفتن عضله قلب، متخصص قلب سلول‌های بنیادی مورد نیاز را از مراکز معتبر تهیه می‌کند و در نهایت با بررسی سابقه بیماری و شرایط بیمار، سلول‌های بنیادی از طریق خون به قلب بیمار تزریق می‌شود.
رئیس انجمن آرترواسکلروز ایران افزود: در ایران همپای دیگر کشورهای پیشرفته جهان از سلول‌های بنیادی برای درمان بیماران به ویژه بیماران قلبی استفاده می‌شود و در حال حاضر در شرایط مطلوبی قرار داریم.
دکتر قاسمی گفت: خوشبختانه در حوزه درمان بیماری‌های قلبی استفاده مناسبی از سلول‌های بنیادی شده است و بیماران بسیاری به این روش درمان شده اند.
هجدهمین کنگره بین المللی تازه‌های قلب و عروق ایران از ۲۴ تا ۲۶ شهریور در سالن همایش‌های بین المللی برج میلاد  برگزار می شود.


دیدگاهتان را بنویسید


CAPTCHA Image
Reload Image