برای در امان ماندن از بیماری های قلبی – عروقی عاقلانه رفتار کنیم | طب بازار بلاگ

برای در امان ماندن از بیماری های قلبی – عروقی عاقلانه رفتار کنیم

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۰۷-۰۷-۱۳۹۵

برچسب ها : , , ,

بیماری های قلبی عروقی جزو بیماری های غیرواگیر و مزمن هستند که علاوه بر این بیماری، سرطان ها، دیابت و فشار خون نیز جزو این بیماری ها محسوب می شوند.بیماریهای قلبی عروقی در زمان حاضر جزو سه علت نخست مرگ و میر و ناتوانی انسان در سراسر دنیا به شمار می رود و در زمان حاضر در حال تبدیل شدن به اصلی ترین عامل مرگ و میر یا ناتوانی در بسیاری از کشورهاست.خطرات ناشی از بیماری های عفونی و مسری بر عکس بیماری های غیرواگیر به دلیل ماهیت واگیری آنها سریع و قابل مشاهده فوری است.

82247515-71051993

عوارض ناشی از بیماری های مزمن مثل بیماری های قلبی عروقی برای بیمار و جامعه، ماندگارتر، ناتوان کننده و با هزینه بالا و در عین حال نیز قابل پیشگیری است.
*** بیماری قلبی عروقی نخستین عامل فوت افراد است. سرپرست مرکز بهداشت شهرستان زنجان روز چهارشنبه در همایش آشنایی و پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی گفت: سال ۲۰۱۲ بیش از ۱۷٫۵ میلیون نفر در جهان فوت کرده اند که از این میزان بیش از هفت میلیون نفر به دلیل بیماری کرونری قلب جان خود را از دست داده اند.محمود حریری اظهار کرد: ۶۰ درصد از فوتی های سال ۲۰۰۰ به دلیل بیماری های غیر واگیر بوده است.
وی به میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیر در سطح کشور و استان اشاره کرد و افزود: بیش از ۴۶ درصد فوتی ها در سطح کشور طی سال ۹۰، ناشی از بیماری های قلبی عروقی و در سال ۹۴ این میزان در استان زنجان ۴۴٫۲ درصد بوده است.
سرپرست مرکز بهداشت شهرستان زنجان گفت: بعد از بیماری قلبی عروقی، سرطان ها، حوادث ترافیکی، دیابت و بیماری های مزمن تنفسی در رده های بعدی علت فوت افراد قرار دارد.
حریری به نسبت مرگ ناشی از سکته مغزی و قلبی اشاره کرد و یادآورشد: طی سال ۹۰ در سطح کشور عامل مرگ و میر افراد بیش از ۲۹ درصد مربوط به سکته قلبی و بیش از ۹ درصد سکته مغزی، در استان زنجان نیز طی سال گذشته عامل مرگ افراد بیش از ۱۵ درصد مربوط به سکته های قلبی و بیش از ۹ درصد سکته های مغزی بوده است.

*** ابتلا به بیماری ها غیر واگیر باید کاهش یابد
کارشناس بیماری های غیر واگیردار مرکز بهداشت و درمان استان زنجان گفت: بیماری های غیرواگیردار موجب مرگ و میر سالانه ۳۸ میلیون نفر در جهان می شود.تورج جلالیان اظهارکرد: حدود سه چهارم مرگ های ناشی از این بیماری ها سالانه برای ۲۸ میلیون نفر در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط اتفاق می افتد.وی، مهمترین علت های مرگ و میر را به ترتیب قلبی – عروقی، سرطان ها، تنفسی و دیابت برشمرد.کارشناس بیماری های غیر واگیردار مرکز بهداشت و درمان استان زنجان گفت: نداشتن فعالیت های بدنی، استعمال دخانیات و الکل و نداشتن رژیم غذایی سالم مهمترین عوامل ابتلا به بیماری های قلبی عروقی است.جلالیان افزود: سازمان جهانی بهداشت ۱۳ هدف برای کاهش بیماری های غیرواگیر مطرح کرده و برای هر کدام از این کاهش ها نیز درصدی مشخص کرده است که باید تا سال ۱۴۰۴ این میزان کاهش یابد.
وی ادامه داد: مرگ و میر ناشی از بیماری های غیرواگیر باید ۲۵ درصد، میزان کاهش شیوع فعالیت بدنی ۲۰ درصد، مصرف الکل ۱۰ درصد، نمک و دخانیات هرکدام ۳۰ درصد، فشارخون ۲۵ درصد، دریافت خدمات درمانی و داروئی برای جلوگیری از حمله قلبی و سکته مغزی نیز باید ۷۰ درصد کاهش یابد.
*** بیماری قلبی – عروقی قابل پیشگیری است
به گفته یک فوق تخصص قلب، تغییر شیوه زندگی، نبود فعالیت های بدنی، تغذیه نامناسب، افزایش مصرف دخانیات، چاقی، فشار خون و قند خون از فاکتورهای خطر ابتلا به بیماری قلبی – عروقی است.
حسن آهنگر افزود: بیماری های واگیر دارای علت مشخصی هستند و پیشگیری و کنترل می شود، اما بیماری های غیرواگیر دارای علامت مشخص و قابل مشاهده ای نیست و فاکتورها و علل بیان شده در ابتلای به این بیماری ها از جمله قلبی عروقی تاثیرگذار است.
وی تاکید کرد: ۸۰ درصد مرگ های ناشی از این بیماری غیرواگیر قابل پیشگیری است که باید از دوران کودکی انجام شود.
این فوق تخصص قلب گفت: کم تحرکی خطر ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی را تا ۲ برابر افزایش و کنترل فشار خون، قند خون، کاهش وزن و چربی خون نیز موجب کاهش ابتلا به این بیماری می شود.آهنگر تاکید کرد: فعالیت مداوم و منظم بدنی هفته ای پنج روز به مدت نیم ساعت برای در امان ماندن از ابتلا به بیماری قلبی – عروقی موثر است.
وی با تاکید بر اینکه غذای خوب خوردن و خوب غذا خوردن در پیشگیری از ابتلای به این بیماری غیرواگیر مهم به شمار می رود، افزود: مصرف نان و غلات، میوه و سبزی، مصرف روزانه کمتر از ۶ گرم نمک ‘یک قاشق چایخوری’ و حتی حذف این پودر سفید از سفره در پیشگیری موثر است.این فوق تخصص قلب گفت: در زمان حاضر ۶ درصد از افراد جامعه به بیماری فشارخون مبتلا می باشند که ۲۰ تا ۲۵ درصد افراد مبتلا ۱۸ سال به بالا هستند.آهنگر علت عمده سکته های قلبی، مغزی و نارسایی های کلیوی را ناشی از فشار خون بیان کرد و افزود: باید همه افراد جامعه از میزان فشار خون خود مطلع شوند.
وی تاکید کرد: فشار خون بالا اولین عامل خطر بیماری ها قلبی – عروقی است و این بیماری قاتل خاموش نام دارد.این فوق تخصص قلب گفت: فشار خون بالا هیچ نشانه و علائم هشدار دهنده ای ندارد و ممکن است اولین تظاهر آن به صورت سکته قلبی یا مغزی باشد.*** بیش از ۳۳ درصد فوتی ها در زنجان ناشی از بیماری قلبی – عروقی استمدیر کل ثبت احوال استان زنجان گفت: بیماری های قلبی – عروقی نخستین عامل مرگ و میر در این استان است.احد جودی افزود: در ۶ ماهه نخست امسال ۳۳٫۷ درصد از کل فوتی ها به علت همین بیماری بوده است.
۲۹ سپتامبر هر سال به نام روز جهانی بیماری های قلبی – عروقی نام گرفته است که سازمان بهداشت جهانی شعار امسال را ‘ مهربانی با قلب نیرو بخش زندگی ‘ نامگذاری کرده است.
روز جهانی قلب در سال ۲۰۰۰ میلادی پیشنهاد شد تا به مناسبت این روز، مردم دنیا از خطرات بیماری قلبی و سکته مغزی به عنوان اولین علت مرگ مطلع شوند.

منبعدیدگاهتان را بنویسید


CAPTCHA Image
Reload Image