۴۰ نوع بیماری را با پیوند مغز و استخوان می توان درمان کرد | طب بازار بلاگ

۴۰ نوع بیماری را با پیوند مغز و استخوان می توان درمان کرد

دسته : (علمی و آموزشی) توسط tebbazar در ۱۳-۰۷-۱۳۹۵

برچسب ها : , ,

دکتر علی قاسمی دبیر کمیته سلولهای بنیادی داشگاه علوم پزشکی مشهد امروز(۱۳ مهر) در جمع اصحاب رسانه و در بیمارستان منتصریه مشهد ضمن تسلیت ایام محرم گفت: تاکنون در کشور بیش از ۸ هزار پیوند مغز واستخوان انجام شده است که در سال ۹۱ اولین پیوند در بیمارستان منتصریه مشهد انجام شد و تا کنون هم ۵۰ پیوند مغزواستخوان دیگر انجام شده است.

IMG13253458

وی با بیان اینکه با پیوند مغزواستخوان ۴۰ نوع بیماری را می توان درمان کرد، افزود: فرآیند پیوند در ۲ شکل است، گاهی سلول بنیادی را از خود بیمار میگیریم و گاهی هم دریافت از فرد دیگر و تزریق به بیمار صورت می گیرد که باید با یکدیگر سازگاری ژنتیکی(HLA) داشته باشند.

 دکتر قاسمی با اشاره به اینکه برای پیوند کودکان مشکل خاصی در استان نداریم، اظهار داشت:تنها یک مشکل داریم که آن هم این است که فقط ۳۰ درصد بیماران نیازمند به پیوند می توانند فرد مناسب دیگری را پیدا نمایند و بهترین فرد برای پیوند در بین اعضای خوانواده خواهر و برادر می باشند.

 دبیر کمیته سلولهای بنیادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه بیش از ۳۰ میلیون عضو در بانک جهانی سلول های بنیادی وجود دارد، اظهار داشت:در اواسط شهریور سال جاری ایران هم به بانک جهانی سلولهای بنیادی پیوست که این اتفاق خوبی در این زمینه است.

 وی گفت: در اواخر سال ۹۴ با دستور وزیر بانک اهداکنندگان سلول های بنیادی ایران شکل گرفت و موظف شد در شهرهای بزرک هم فعال شوندبه طوریکه که در سال ۹۴ این مراکز در کشور فقط در شیراز، مشهد و تهران بود اما اکنون به ۹ مرکز در کشور افزایش یافته است.

 دکتر قاسمی با اشاره به اینکه تا کنون ۹۰۰ نفر برای اهدا سلول بنیادی نام نویسی کرده اند، ادامه داد:به علت کمبود منابع مالی تا کنون فقط ۳۰۰ نفر از این تعداد را برای انجام آزمایش های مربوطه فرستادیم اما هدف ما این است که تا پایان سال از حداقل ۱۰۰۰ نفر آزمایش بگیریم.

 دبیر کمیته سلول های بنیادی دانشکده علوم پزشکی مشهد هزینه پیوند مغز و استخوان را بین ۲۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان به صورت متغیر دانست و افزود:در مرداد ماه سال ۹۴ به دستور وزیر کلیه بیمه ها موظف شدند تا هزینه های پیوند مغزواستخوان را با تعرفه بیمه محاسبه نمایند.

 وی گفت:از بیمارانی که عمل پیوند انجام داده اند ۶۹درصد در فاصله زمانی ۱۴ ماهه بهبودی حاصل پیدا کردند، ۷۵ درصد بیمارن در قید حیات هستند و ۶ درصد بیماران هم پیوند را رد کرده اند.

منبعدیدگاهتان را بنویسید


CAPTCHA Image
Reload Image