آسیب های قلیان و سیگار الکترونیکی را جدی بگیرید | طب بازار بلاگ

آسیب های قلیان و سیگار الکترونیکی را جدی بگیرید

دسته : (اخبار طب بازاری) توسط tebbazar در ۱۴-۱۰-۱۳۹۵

برچسب ها : , , , ,

e-cigarettes

 

رییس مرکز تحقیقات تکنولوزی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به مشکوک بودن سیگار الکترونیکی و یا قلیان الکترونیکی به سرطانزایی گفت: اما مطالعات مختلف آسیب این نوع دخانیات به لب و دهان و نیز عفونت زایی آنها در ریه را ثابت کرده اند.

دکتر احمد جنیدی جعفری روز دوشنبه افزود: مطالعات حیوانی محققان در آمریکا و اروپا سرطانزا بودن دودکردنی های الکترونیکی را تائید کرده و مطالعات بیشتر در این زمینه در دست انجام است.
جنیدی با بیان این که استفاده از نوع الکترونیکی دودکردنی ها سبب ترک مصرف سیگار و یا قلیان سنتی نمی شود و نیکوتین از طریق آنها نیز به بدن می رسد، ادامه داد: در ضمن، مشکوک بودن به سرطانزایی و نیز تاثیر سیگارها و قلیان های الکترونیکی در ابتلا به برخی بیماری ها از جمله التهاب تنفسی، از مضرات مصرف آنها است.
جنیدی به استفاده از حلال های معطر در قلیان ها و یا سیگارهای الکترونیکی اشاره کرد و گفت: هرجا از حلال های معطر استفاده شود بحث سرطان هم مطرح می شود.
وی بیان کرد: براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، سیگار از هر نوع آن مشکل دارد و آسیب زا است و مردم نباید از آنها استفاده کنند.
به گفته استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سیگار الکترونیکی مقداری زیادی نیکوتین و ترکیباتی مانند ضدیخ، بنزن، انواع الکل ها و هیدروکربن های اروماتیک پیدا شده که این مواد برای سلامتی افراد مضر است.
رییس مرکز تحقیقات تکنولوزی بهداشت محیط گفت: سازمان غذا و داروی آمریکا نیز مصرف این نوع سیگارها را تایید نکرده و گفته که آنها مشکلاتی برای سلامت افراد ایجاد می کنند.
وی افزود: شرکت های تولیدکننده سیگار الکترونیکی اصرار بر بی ضرربودن این نوع سیگارها دارند ولی مطالعات انجام شده نشان دهنده وجود ترکیبات شیمیایی متعددی در سیگار الکترونیکی است که به عنوان یک سم می تواند آسیب زا باشد.


دیدگاهتان را بنویسید


CAPTCHA Image
Reload Image